Mówi się, że niewłaściwe nawyki żywieniowe osoby dorosłej z łatwością przechodzą na dzieci. Niestety, ale nieco trudniej jest przekonać swoją pociechę do zrezygnowania z niezdrowych produktów. Nie ma nic złego w słodyczach spożywanych sporadycznie, w umiarkowanych ilościach, ale co zrobić, jeśli dziecko przyzwyczajone jest do dużych dawek cukru i tłuszczu nasyconego w ciągu dnia? Dlaczego dieta młodego człowieka jest tak istotna?

Nadwaga u dzieci, kto za to odpowiada?

Nadwaga u dzieci jest zjawiskiem częstym, jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest masa niezdrowego jedzenia, które możemy kupić na każdym kroku. Drugą, niemniej ważną kwestią, o której należy pamiętać jest niewystarczająca ilość ruchu w ciągu dnia. Siedzący tryb życia u młodego człowieka w szybkim tempie prowadzi do utraty masy mięśniowej, spadku metabolizmu oraz przybierania nadmiernych kilogramów. Naukowcy podkreślają, że nadwaga, którą dzieci nabywają w pierwszych latach życia jest trudniejsza do zrzucenia i może mieć wpływ na zdrowie dzieci. Alarmujące jest również to, że już coraz młodsi ludzie prezentują niezbyt dobre wyniki badań. Obserwuje się wzrost poziomu niezdrowego cholesterolu, cukrzycę typu II oraz nadciśnienie. Dlatego nie należy zwlekać, jeśli nasze dziecko nie stroni od śmieciowego, niezdrowego jedzenia, należy jak najszybciej zająć się zmianą nawyków żywieniowych.

W ustaleniu najważniejszych zasad żywienia dziecka pomoże nam specjalista od żywienia, dietetycy specjalizujący się w otyłości u młodzieży mają naprawdę napięty harmonogram. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, jeśli chcemy by nasze dziecko było na zdrowej i skutecznej diecie.

Zasady zdrowej diety u dziecka

Każdy dietetyk podkreśla, że nie powinno się samodzielnie podawać dziecku jakiekolwiek suplementy diety bez konsultacji lekarskiej. Zwłaszcza, jeśli są to preparaty, które reklamowane są jako skuteczne spalacze tłuszczu. Dziecko powinno całość minerałów oraz witamin otrzymywać z diety. Zrównoważony jadłospis pokrywa dzienne zapotrzebowanie kaloryczne młodego organizmu, a urozmaicone posiłki poradzą sobie z niedoborami makro i mikroelementów oraz witamin. Posiłki powinny być regularne, mniejsze porcje jedzone w 4 lub 5 razy w ciągu dnia skutecznie podkręcą metabolizm. Najważniejszą jednak regułą, bez której żadne odchudzanie nie będzie skuteczne i, która pomoże nam skutecznie przekonać dziecko do diety to podawanie produktów, które dziecko lubi. Wmuszanie czegokolwiek odnosi przeciwny efekt. Warto też raz na jakiś czas pozwalać dziecku na trochę szaleństwa. W nastoletnim okresie pociechy zapraszane są na różne przyjęcia, dlatego dobrze jest ustalić wcześniej z dzieckiem, że może pozwolić sobie na kawałek tortu lub garść chipsów. Trzeba jednak rozmawiać z synem lub córką i informować o tym, jak ważne jest przestrzeganie diety. Jeśli samodzielnie przygotowujemy posiłki – mamy możliwość ograniczać z nich puste kalorie. I tym sposobem zamieniamy majonez na jogurt, nie dodajemy niezdrowych tłuszczów do potraw, podajemy niesłodzone napoje, zachęcamy do picia wody. Duże znaczenie mają posiłki przygotowane przez rodziców do szkoły, dziecko wtedy nie sięga po niezdrowe przekąski.

12 października 2019 admin , , , ,