Narodziny dziecka to fenomenalny okres w życiu rodziców, który obfituje w bardzo dużo radości, lecz i stresu. Większa część osób, już przed urodzeniem się dziecka mebluje pokój, w szczególności w trakcie trzeciego trymestru, jakkolwiek są również tacy, jacy wierzą w przesądy, że nie powinno się nabywać mebelków przed narodzinami. Tak na prawdę nie istotne, jakim rodzajem rodzica jesteś, ważne abyś tak wyposażył pokoik dziecięcy, żeby był on komfortowy i bezpieczny.

Niemowlak większość czas przesypia, gdyż właśnie sen stymuluje jego rozwój w rozległej mierze. Trzeba z tej przyczyny zadbać, żeby dziecko bez trudu usypiało oraz nie budziło się niewyspane. Jak pokazują badania, dzieciaki, które odpowiedniej śpią, prędzej się rozwijają. Skutkiem tego serduszkiem pokoiku dziecinnego powinno być łóżeczko. Na rynku istnieje obszerny wybór tego typu produktów, powinno się skusić się na rodzaj, który posiada certyfikaty bezpieczeństwa oraz wykonany jest z nietoksycznych materiałów, które dodatkowo nie uczulają. Fundamentalny jest także materac, tutaj nie można szczędzić, kupując np. z drugiej ręki, gdyż zgodnie z opiniami naukowców dzieciaki śpiące na starych i zużytych materacach częściej umierały z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z tej przyczyny najlepiej wybrać model materaca, który zapobiega uduszeniu się nawet w sytuacji, kiedy dziecko obróci się na brzuszek. Wszystkie rodzicielki pragną, żeby i dzieciaki miały jak najprzyjemniejszy sen, stad nabywają wiele poduszek, kocyków i pościeli do łóżeczka, a to nie potrzebne. Dziecko powinno spać jedynie na materacu, bez zbędnych dodatków, żeby zapobiec ewentualności uduszenia się.

Pokoik dla noworodka ma obowiązek posiadać mebelki, należałoby wybrać tworzywa, które są przebadane oraz nie posiadają ostrych krawędzi, o jakie dziecko mogłoby się uderzyć. Warto zdecydować się na meble dedykowane dla noworodków, w skład jakich wchodzi komoda oraz komplet półek z głębokimi przegródkami. Nieodłącznym elementem wyposażenia tego pokoju powinien być przewijak, jaki posiada zabezpieczające barierki, które uniemożliwiają upadnięciu dziecka w sytuacji, kiedy jego rodzicielka dosięga np. po pieluszkę. To raptem koszt w przypadku najprostszych modeli wynoszący tylko około 200 zł. Powinno się również zadbać o przytulne oświetlenie. W tym miejscu najlepszą alternatywą są bezpieczne żarówki, które posiadają atesty fotobiologiczne i nie niszczą wrażliwego wzroku dzieciaczków. Jako, że pokoik powinien być przede wszystkim funkcjonalny nie można zapomnieć o miejscu dla rodzicielki, gdzie może przycupnąć i w spokoju oraz ciszy nakarmić dzieciaczka. Przetestuje się np. fotel uszak, jaki posiada wysoki podgłówek. Tutaj bardzo dobrze nabyć wariant z niegłębokim siedziskiem.
W samej rzeczy nie bez znaczenia są także kolory ścian. zaleca się wybierać mocnych bardzo jaskrawych kolorów, jakie obciążają wzrok dziecka. Tutaj najpewniejszym rozwiązaniem są standardowe biele, ecru oraz delikatne róże, zielenie i błękity. Pokój dziecka musi mieć również nawilżacz powietrza, szczególnie potrzebny jest zimą, kiedy ogrzewa się miejsce zamieszkania, co sprawia, ze powietrze jest suche. Zabawki dla niemowlaków nie są jeszcze tak konieczne, nie można rozmieszczać ich w łóżeczka, jeżeli już decydujemy się na nie musimy nabyć takie modele dedykowane do konkretnego wieku.