Nadchodzi taki moment, że nasza pociecha wyrasta z łóżeczka i trzeba urządzić mu pokój od nowa. W określonym wieku około 2-3 lat zaczyna naśladować rodziców. To oni są dla niego wzorem. Chłopcy pragną być najczęściej jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W efekcie tego ich pierwsze zainteresowania pokrywają się zwykle z pasjami i zajęciami rodziców. Jeżeli tata uwielbia grzebać w samochodzie, to jego dziecko również się tym zaciekawi. Nierzadko zawód wykonywany przez rodziców jest również interesujący dla dziecka, więc maluchy bawią się odtwarzając role swoich rodziców. Nie trwa to w nieskończoność. Po jakimś czasie odkrywa własne hobby, oderwane od pasji rodziców, zwłaszcza kiedy zaczyna okres dojrzewania prezentuje swoją autonomię, która także zaznacza się w wystroju pokoju.

Aranżacja pokoju małego policjanta i strażaka
Dziecko interesujące się zawodem policjanta chętnie będzie spędzać czas na zabawie w pokoju zaaranżowanym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa lub policjanta. Jego częścią będzie łóżko w kształcie samochodu policyjnego, a także dywan przedstawiający policjantów i złodziei lub drogę otoczoną domami ze znakami drogowymi. Na ścianie nieodzowne nalepki ścienne, które mogą obrazować policyjny samochód, sylwetki policjantów, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko w kształcie wozu strażackiego. Dla rodzeństwa dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, posiadające drabinkę imitującą tą w strażackim samochodzie.

Wyposażenie pokoju małego miłośnika przyrody
Świat przyrody, a w szczególności zwierzęta interesuje dzieci. Warto rozwijać w nich to hobby i stworzyć dla nich wnętrze pokoju w którym dotrzymywać mu będą towarzystwa rozmaite gatunki zwierząt, w postaci naklejek na ścianach, dywanów, kotar, czy też pościeli. Pokój dziecka urządzony w stylu surwiwalowym może być źródłem rozwijania kreatywności i zabawy w fascynujące przygody. Częścią takiego pokoju może być namiot, który przyniesie maluchowi namiastkę przygody. Można zastosować także drabinki i liny. Nie może zabraknąć także lornetki, przez którą maluch wypatrywać będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Niezbędne będą również pluszaki, imitujące rozmaite gatunki zwierząt, które też staną się częścią aranżacji i zabawy maluszka. Częścią wyposażenia takiego pokoju może być również hamak, zamocowany między dwoma ścianami.

W rzeczywistości wspaniały pokój dla dziecka to taki, który dziecko będzie miało możliwość urządzić samodzielnie. Ważne żeby pozostawić dziecku również miejsce na ekspresję, pod postacią tablicy na której będzie mogło rysować kredą. Wspólne kupowanie gadżetów do pokoju może być wspaniałą zabawą. Aranżowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być wspaniałe wspomnienie. Jeżeli jest się obdarzonym wyobraźnią, a do tego ma się dryg konstruktorski, pewne przedmioty można zrobić samodzielnie. Niezwykle popularne stało się tworzenie razem z dziećmi projektów pluszaków, które następnie są dokładnie odtworzone, niezależnie od proporcji. Taka przytulanka będzie bez wątpienia najistotniejszą częścią w pokoju, z którym dziecko nie będzie miało ochoty się rozdzielać. Pokój dla maluszka i jego wystrój jest istotny, ale nawet najwspanialszy nie zastąpi wspólnej zabawy i przebywania w nim wraz z rodzicami.